اللهم عجل لولیک الفرج

انتشار معارف و فضایل اهل بیت علیهم السلام

 
غیبت حضرت مهدى (عجل الله فرجه)، سخت ترین آزمایش الهى
نویسنده : محمد جعفری - ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/٢٢
 

یکى از سنتهاى ثابت الهى آزمایش بندگان و انتخاب صالحان و گزینش پاکان است و یکى از ابزارها و مواد امتحان الهى غیبت حضرت مهدى ع است. در اثر غیبت حضرت مهدى (عج)، مردم آزمایش مى شوند، گروهى که ایمان استوارى ندارند باطنشان ظاهر مى شود. ودستخوش شک وتردید مى گردند و کسانى که ایمان در اعماق قلبشان ریشه دوانده است، به سبب انتظار ظهور آن حضرت و ایستادگى در برابر شدائد پخته تر و شایسته تر مى گردند و به درجات بلندى از اجر و پاداش الهى نایل مى گردند.
امام موسى بن جعفر علیه السلام فرمود :
هنگامى که پنجمین فرزندم غایب شد، مواظب دین خود باشید .مبادا کسى شما را از دین خارج کند .او ناگزیر غیبت خواهد داشت، به طورى که گروهى ازمؤمنان از عقیده خویش بر مى گردند .خداوند متعال به وسیله غیبت، بندگان خویش راآزمایش مى کند.
از سخنان پیشوایان اسلام بر مى آید که آزمایش به وسیله غیبت حضرت مهدى ازسخت ترین آزمایشهاى الهى است.
و این سختى از دو جهت است:
الف ـ از جهت اصل غیبت که بسیار طولانى مى شود، بسیارى از مردم دستخوش شک و تردید مى گردند، برخى در اصل تولد و برخى در دوام عمر آن حضرت شک مى کنند و جز افراد آزموده و مخلص و داراى شناخت عمیق، کسى بر ایمان وعقیده به امامت آن حضرت،باقى نمى ماند .
پیامبر اسلام صل الله علیه و اله ضمن حدیث مفصلى مى فرماید:
مهدى از دیده شیعیان و پیروانش غایب مى شود و جز کسانى که خداوند دلهاى آنان را جهت ایمان شایسته قرار داده، در اعتقاد به امامت او استوار نمى مانند.
ب ـ از نظر سختیها و فشارها و پیشامدهاى ناگوارى که در دوران غیبت رخ مى دهد و مردم را دگرگون مى سازد، به طورى که حفظ ایمان و استقامت در دین کارى سخت و دشوار مى گردد و ایمان مردم در معرض مخاطرات شدید قرارمى گیرد.